Fontos kiemelni, hogy a kecsegtető árú termékek, azaz a hamisított kozmetikumok használata a bőrrel való közvetlen érintkezésük okán komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek, figyelemmel arra, hogy azok a test különösen érzékeny bőrfelületeivel, a csuklóval, a nyakkal, az arccal érintkeznek, így bizonyos esetekben akár bőrpírt, viszketést, súlyos kiütéseket, asztmát, de akár arcüregi problémákat is okozhatnak. Ezzel szemben, az eredeti, ismert termék esetén a gyártó felelősséget vállal, hogy nemcsak a termék kiszerelése, de összetétele is biztonságos, nem tartalmaz tiltott allergéneket, és az Európai Unió tagállamai esetében megfelel AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 1223/2009/EK RENDELET-ének, amely teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi Európai Uniós tagállamban. Fontos rögzíteni, hogy e rendelet harmonizálja a közösségi szabályokat a kozmetikai termékek belső piacának létrehozása érdekében, s egyben biztosítja az emberi egészség magas szintű védelmét.
Fogyasztóvédelmi Tájékoztató Videó
Szeretnénk rögzíteni, hogy ha online rendelés során mégis kiderül, hogy elégtelen minőségű terméket szállítanak ki, érdemes visszaküldeni a parfümöt. Itt kívánjuk hangsúlyozni, hogy a fogyasztót 14 napos, indokolás nélküli elállási jog illeti az internetes vásárlások esetében.A panaszügyintézés során a kereskedő köteles felvenni egy jegyzőkönyvet, ahol feljegyzésre kell kerüljön a fogyasztó igénye, a kereskedő pedig nyilatkozni köteles annak teljesíthetőségről. A fogyasztói panasz jogszerű elutasításának csak akkor lehet helye, ha a kereskedő a tőle és a terméktől független szakvéleménnyel (vagyis nem a forgalmazó által kiállított nyilatkozattal) bizonyítja, hogy a parfüm mindenben megfelel az előírásoknak.A kizárólag piaci szempontokat szem előtt tartó kereskedők magatartása folytán a legnagyobb körültekintés ellenére is előfordulhat, hogy a vásárló nem azt kapja, amit szeretne. Ebben az esetben a vásárlónak fél éve van arra, hogy szavatossági jogait érvényesítse, a szavatossági idő alatt a cserét kérelmezze vagy a pénzét visszakövetelje.
Természetesen a piacon vagy aukciós oldalon, nyugta, illetőleg számla nélkül vásárolt parfümök esetében már jóval nagyobb a kockázat, mivel a fogyasztói jogok nem illetik meg a vásárlókat.
Gyakorlati tanácsok
Honnan ismerhető fel a hamisítvány?
Ár:
2-3000 Ft –ért egészen biztos, hogy nem az előírásoknak megfelelő minőséget kapunk!
Bizalmatlanságra ad okot, ha mindegyik termék azonos áron van beárazva.
Kiszerelés:
Feltűnő, ha egy eladó csak 100 ml kiszereléseket árul, mivel hamisból általában csak nagy kiszerelést gyártanak.
Vásárlás helye:
Parfümvásárláskor, ha az a vásárló szeretné elkerülni a hamisítványokat, a legbiztosabb, amit tehet, hogy nagyobb áruházláncokban, vagy más, biztos beszerzési háttérrel rendelkező üzletekben vásárol.
Online vásárlás esetén: Online rendelés esetén szintén körültekintőnek kell lenni azokon a portálokon, ahol nem derülnek ki a forgalmazó cég adatai. Ebben az esetben nem érdemes a vásárlásba belemenni, mert rendkívül nehéz, sőt gyakorlatilag lehetetlen a fogyasztói igényérvényesítés. Olyan webáruháztól vagy weboldalról ne vásároljunk, ahol nincs cégnév, nincsenek elérhetőségi adatok – Magyarországon kötelező a cégnevet és egyéb céges adatokat feltüntetni a webáruházakban.
Ki lehet jelenteni, hogy az aukciós oldalak tele vannak hamis parfümökkel. Ha valaki ragaszkodik az e módon történő vásárláshoz, ellenőrizni érdemes az eladó értékeléseit, amely sokat elárulhat.
Csomagoláson található külső jelek:
Hamisítvánnyal van dolgunk, ha minden üveg alján ugyanaz az az azonosító szám van, mivel az eredetiek esetében a papírcsomagoláson és az üvegen található kódszám megegyezik. Fontos kiemelni, hogy a kódszám dombornyomott technikával vagy lézernyomással kerül a csomagolásra, sosem könnyen eltávolítható festékanyaggal.
Fúvóka:
Leggyakrabban arról ismerhető fel a hamis parfüm, hogy a benne lévő műanyag fúvóka szokatlanul vastag és erősen elhajlik.
Az eredeti parfüm fúvókája vagy pont az egyik sarokig ér és szinte láthatatlan, vagy egyenesen az üveg aljáig fut.
Üveg formája:
Az eredeti gyártók ügyelnek arra, hogy az üveg belső alja homorú legyen, így az utolsó cseppek az üveg sarkában gyűlnek össze, épp ott ahová elér a fúvóka.
Kupak:
Az eredetiek esetében a kupakot nem könnyen, de mégis kényelmesen vehetjük le az eredeti parfümökről. Fontos, hogy az nem esik le „magától” a kupak a nyakáról, és ki kell emelni, hogy a másolatoknál gyakran a forma sem illik teljesen az üveghez aránytalanság miatt.
A másolatok kupakjai silány (esetenként fém helyett műanyagból) anyagból készülnek, de az is elképzelhető, hogy sorjás a műanyag.
Szín:
A betöltött folyadék színe, állaga egy hamisított terméknél változhat.
Egy eredeti parfüm színe nem változik, a koncentrátum általában 2-3 évig kitart.
Sokszor az alkoholos-vizes oldatot (hamis parfümöknél) beszínező anyag leülepszik az üveg aljára.
Illat:
A hamisítványokon már kifújáskor érzékelhető egy jellegzetes, magas koncentrátumú alkohol-szag, ami meg is marad, miután pár perc elteltével az “illatosítás” eltűnik a kifújt löttyből, helyén ragadóssá, „szappanszagúvá” válik a bőr.
A hamisított parfümök összetevői nem tartósak, az illat gyorsan elillan, míg ezzel szemben egy eredeti parfüm esetében, előfordul, hogy még a zuhanyozás sem mossa le teljes mértékben az illatanyagokat a bőrről.
Ami az illatok tartósságát illeti:
EDC: (Eau de cologne, más néven kölnivíz): 3-5% illatanyagot tartalmazó, rendkívül könnyű, többnyire frissítő hatású parfüm. Tartóssága kb. 2 óra.
EDT: (Eau de toilette): 4-8% illatanyagot tartalmazó, parfüm amely esetében 2-4 óráig is érezhető az illat.
EDP: (Eau de parfum): magas 8-15%-os illatanyag tartalmának köszönhetően 3-5 óráig is megmarad az illat intenzitása.
a teljes cikk az alábbi linken olvasható: http://www.forumkontroll.hu/parfumok-termektesztje/