Alapítványba szerveződött az egészségügy, a gyógyszerkutatás és a gyógyszerágazat huszonegy elismert személyisége, akiknek küldetése és hivatása az egészségügy, s ráadásul mindannyian hölgyek. Idén éppen nőnapon jelent meg a 21 Nő az egészségügyért kiadvány, amely bemutatja életútjukat, a hatalmas munkát, amivel eredményeiket, elismeréseiket elérték az élet különböző területén.
A 21 Nő az egészségügyért kiadvány a Hungaropharma tisztelgése, az egészségügyben dolgozó Hölgyek teljesítménye előtt:
Van közöttük ugyanis dékán, gyógyszerész, kórházi főigazgató, kutató és rendőr is. Az újságírói ötlet nyomán született kötet a Hungaropharma Zrt. támogatásával készült, s az alapítvánnyá szerveződést is a gyógyszernagykereskedő cég segítette. „A Hungaropharma Zrt. híd és egyben pillér az egészségügyben. Közvetlen szakmai kapcsolatot tartunk fenn és információáramlást biztosítunk a gyártók és a patikák valamint a kórházak között. A biztonságos gyógyszerellátáson túl küldetésünknek tartjuk az egészségtudatosságra való nevelést – amelyre valljuk be, a magyar lakosságnak rendkívül nagy szüksége van, tekintettel a megtapasztalható drámai ismerethiányra. Éppen ezért, örömmel támogatunk minden olyan kezdeményezést, amellyel pozitív példákat tehetünk ismertté az egészségügyből” – fogalmazott dr. Feller Antal, a Hungaro pharma Zrt. vezérigazgatója a kiadvány megjelenésekor.
A kötet bemutatásával nem halt el a „szerveződés”, ugyanis már akkor érződött, hogy folytatásra vár a kezdeményezés, majd meg is fogalmazódott a maradjunk együtt igénye a 21 hölgyben. A kötet kiadását követően november 23-án jelentették be a „21 Nő az Egészségügyért Alapítvány” létrejöttét.
A 21 hölgy egy közös nyilatkozatban adott hangot véleményének: „Meggyőződésünk, hogy a hazai és nemzetközi egészségügyről szerzett ismereteink, gyakorlati tapasztalataink, vezetői rutinunk, valamint az együttműködésben rejlő erő nagy fontossággal bír, amikor ezt a komplex tudást az edukáció révén szeretnénk hasznossá tenni. A szemlélet kialakítása már az óvodákban kezdődik, s tart életünk végéig.” – olvasható a hölgyek nyilatkozatában. A Hungaro pharma Zrt. teljes mértékben egyetértett a nyilatkozatban megfogalmazott célokkal, további támogatásáról biztosította a csapatot, majd dr. Feller Antal vezérigazgató kezdeményezte a 21 Nő az Egészségügyért Alapítvány megalapítását. A vezérigazgató hiszi és vallja, hogy a tudás hatalom, s ennek a tudtásnak a megosztása nemcsak feladatuk, hanem kötelességük is. Az egészség megőrzésének hétköznapjaink részévé kell válnia.
A 21 Nő az Egészségügyért Alapítvány célja, hogy pozitív példák segítségével, az iskolákon és a gyógyszertárakon keresztül megszólítsa, tájékoztassa, nevelje a lehető legszélesebb közönséget. A 21 neves szakember támogat tehát minden olyan edukációs programot, amely hiteles, szakszerű, és az adott célcsoportot az igényeinek megfelelő eszközökkel kívánja elérni. A 21 Nő az Egészségügyért Alapítvány kurátorai: Beke Zsuzsa, Béres Klára, Nagy Anikó, Pozsgay Csilla és Szökő Éva.
Szökő Éva, az alapítvány elnökeként hangsúlyozta: „Rendkívül fontosnak tartom, hogy az egészségnevelés megkapja azt a figyelmet, amire láthatóan nagy szükség van Magyarországon. Személy szerint, és az alapítvány elnökeként is azt érzem, erre több energiát kell fordítanunk és meg kell találnunk, hogy az a sok-sok kiváló egészségprogram, ami egyébként már működik az országban, hogyan jut el a lakossághoz, a tanintézményekbe. Természetesen tisztában kell lennünk azzal, hogy a változtatás sokszereplős, hosszú időt igénylő folyamat, és az alapítvány ennek kíván elkötelezett, aktív részese lenni.”
Az alapítvány létrejöttének bejelentésével egy időben hat, a fentiek szellemében futó programot ismert el a szervezet:
1. HENT – a gyógyszerhamisítás ellen, a munkacsoport gondozásában elkészültek olyan hiánypótló, érthető és érdekes oktatási anyagok, amelyek segítségével egyrészt a pedagógus felvilágosító foglalkozást vagy osztályfőnöki órát tud tartani erről a speciális témáról, másrészt a diákok könnyen elsajátíthatják az ismereteket.
2. Okosdoboz – iskola a digitális térben: 6 600 elérhető feladat, kognitív játékok, egészségnevelés témájú videók alsós és felső diákoknak. A honlap fejlesztői a kezdetektől fontosnak tartották, hogy a kerettanterven túlmutató tartalmak is elérhetők legyenek. A csapat hisz abban, hogy nemcsak a tantárgyi ismeretek, hanem a gondolkodási képességek fejlesztése is fontos az iskolai előmenetelhez.
3. KórházSuli – a tartósabb ideig kórházba kerülő gyerekeknek a gyógyulás mellett kihívást jelent, hogy lépést tudjanak tartani az iskolai tananyaggal – ehhez nyújt segítséget a program.
4. GYERE ® – Gyermekek Egészsége Program – egy nemzetközi modell hazai adaptációja, amelynek célja a gyermekkori elhízás visszaszorítása a szülők, az iskola, a helyi egészségügy és általában az egész település közösségének a segítségével.
5. Mérföldkövek – ezzel a címmel hozta létre a Hungaropharma Zrt. azt a projektjét, amelyben a vele partnerségi kapcsolatban álló gyógyszertárak bevonásával két civil szervezet misszióját is támogatja. A két mérföldkő az emberi élet két szakaszához kötődik, a születéshez és az élet alkonyához.
6. Interaktív tanórák a gyógyszer tárakról – minden korosztály számára elérhetővé tenni alapinformációkat a projekt küldetése. Létrejött egy tananyag a patikai munkáról, a gyógyszerekről, s ezt már közel fél ezer diák hallgatta meg.
21 Nő az egészségügyért
Beke Zsuzsa – Kormányzati kapcsolatok és kommunikációs vezető, Richter Gedeon Nyrt. – „Hálás vagyok a Richternek, és személy szerint a főnökömnek, hogy sosem kellett választanom a munkám és az anyaságom között.”
Béres Klára – Kommunikációs igazgató, Béres Gyógyszergyár – „Sikeres magyar vállalkozóként szeretnék jelen lenni a globalizálódó világban is.”
Bittner Nóra – Klinikai pharmakológus, onkológus, Országos Onkológiai Intézet – „Sokan eljutunk a racionalitás határáig, ahol kénytelenek vagyunk megállni.”
Csákó Ibolya – Gyógyszerész, rendőr alezredes, Országos Rendőr-főkapitányság – „Magyarországon a legális láncban még nem fordult elő hamis gyógyszer.”
Duha Gabriella – Nyugalmazott igazgatósági elnök, PHOENIX Pharma – „Azért vannak a nehézségek, hogy megoldjuk őket.”
Füzesi Judit – Kereskedelmi és marketing vezérigazgató-helyettes, Hungaropharma Zrt. – „Ahol nincsenek démonok, onnan elköltöznek az angyalok is.”
Hohmann Judit – Dékán, Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi kar – „Az is nagy dolog, ha az ember meg tudja tartani azt, ami van.”
Ignácz Andrea – Gyógyszerész, Király gyógyszertár, Nagykanizsa – „Mindig van idő egy-két valóban őszinte kíváncsi kérdésre.”
Ilku Lívia – Igazgató, Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége – „Fontosnak tartom, hogy legyen párbeszéd a vitás felek között.”
Illés Zsuzsa – Igazgató, Generikus Gyógyszergyártók és Forgalmazók Magyarországi Érdekvédelmi Egyesülete – „Megállás nélkül lök előre a tudásszomj.”
Jakab Zsuzsanna – Európai Regionális Igazgató, Egészségügyi Világszervezet – „Ahol nyitottság van, ott előre kell menni.”
Kaizer Zsuzsa – Orvos-gyógyszerész, Szeged –„A gyógyítás olyan, mint a narkotikum, nehéz leszokni róla.”
Kondorosi Éva – Széchenyi-díjas biokémikus, az Európai Kutatási Tanács alelnöke – „Kutatásaink valódi szenzációnak számítottak tudományos szakmai körökben.”
Higyisán Ilona – Főgyógyszerész, BajcsyZsilinszky Kórház és Rendelőintézet – „A gyógyszerész a költségvetésben is segít a kórháznak, hiszen ő az, aki naprakészen tudja, hogy melyik terápia a leggazdaságosabb.”
Lenkefi Ida – Belkereskedelmi Igazgató, Egis Gyógyszergyár –„Én akkor röpülök jól, ha szembefúj a szél.”
Nagy Anikó – Főigazgató főorvos, Heim Pál Gyermekkórház –„Lehet, hogy egy kicsit megelőzte a korát ez a gazdálkodási vágy.”
Némethi Erika – Igazgató, Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete –„Ha a hazai egészségügyre nézek, sok építeni valót látok magam előtt.”
Pozsgay Csilla – Főigazgató, Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet – „Nem tartom magam autoriter vezetőnek, mindennél jobban hiszek a dialógusban, az együttműködésben.”
Szökő Éva – Elnök, Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság –„Öndefinícióm szerint egyetemi tanár és házvezetőnő vagyok.”
Zelkó Romána – Dékán, Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi kar – „Ezt is lehet középszerűen csinálni, de elhivatottság, szenvedély nélkül nem sok értelme van.”
Zolnay Kriszta – Vezérigazgató, Richter Gedeon UK –„Amit innovációnak nevez, az számomra az én belső rendem.”
Forrás: Orvosok Lapja – 2017.12.30. – 46,47. oldal – Szerző Sándor Judit
További információ a témával kapcsolatban: http://www.nokazegeszsegugyert.hu/