Sok szempontot érdemes figyelembe venni a döntésnél, a területi adottságoktól, a gyomösszetételtől és a szerek hatékonyságától kezdve az árukon át a környezetvédelmi és munkaszervezési kérdésekig. Külön figyelmet érdemel a készítmények megbízhatósága, ugyanis egész Európában gond a hamisítás és a párhuzamos importból származó, itthon átcsomagolt és nem egyszer felhígított hatóanyag-tartalmú szerek forgalomba kerülése.
Szerencsére a gazdák meghatározó része a növényvédőszergyártók saját fejlesztésű, eredeti termékeit választja, amelyekre garanciát is vállal a gyártó. Ez is a felelősségteljes gazdálkodáshoz tartozik, ugyan is ezeknek a készítményeknek az összetétele pontosan ismert, és megfelelnek a FAO által megadott paramétereknek. Használatukkal nem kockáztatjuk sem azt, hogy hatástalanok lesznek, sem a valamilyen ismeretlen anyaggal való környezetszennyezést, sem a növényre vagy az emberre káros hatásokat. A nagy gyártók igyekeznek minél több biztonsági jelzést alkalmazni a termékeiken, amelyekről egyértelműen fel lehet ismerni azokat.
Ügyeljünk arra, hogy növényvédő szakemberek ajánlásával, kizárólag szakkereskedőtől vásároljunk. Figyeljünk a termék árára, gyanakodnunk kell, ha a kínált növényvédő szer lényegesen (több, mint 20–30%kal) olcsóbb, mint a megszokott szer. Az eredeti növényvédőszereknek a gyártási és engedélyeztetési költségei magasak, tehát a túl olcsó vegyszer bizonytalan származású lehet csak. Mindig ügyeljünk a használati utasításokra, a biztonsági adatlapokra és a szereket kísérő papírokra! A használati utasítás csak magyar nyelvű lehet és úgy kell a csomagoláson szerepelnie, hogy csak fizikai sérüléssel lehessen eltávolítani.